Poistenie auta

Poistenie auta v sebe skrýva dva rôzne typy poistenia. Ide o povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového alebo prípojného vozidla (PZP) a zároveň aj havaríjne poistenie auta. PZP slúži na poistenie škody, ktorú spôsobíte vlastným vozidlom na iných vozidlách, majetku alebo na zdraví. A ako to vyplýva aj z názvu – ste povinný ho uzatvoriť. Havarijné poistenie chráni práve vaše vozidlo a škody na ňom, nech si ich už spôsobite sami alebo vzniknú zavinením iných osôb alebo vplyvom prírody. Takéto poistenie je dobrovoľné.

Kde nájdete najlacnejšie poistenie auta?

Poistenie autaNajlacnejšie poistenie auta nájdete cez online porovnanie a výpočet ceny špeciálnou kalkulačkou. Platí to pre oba typy poistenia. K získaniu najlepšej ponuky budete musieť zadať údaje nie len o samotnom vozidle, ale aj o majiteľovi vozidla. Kalkulačka zohľadní všetky relevantné faktory a zistí ponuky vo všetkých poisťovniach súčasne. Stačí pár klikov a máte to najlacnejšie online poistenie auta. Všetko vybavíte z pohodlia domova.

Výhodou je aj to, že získate kompletný prehľad a detaily o jednotlivých ponukách poisťovní. Samozrejmosťou je možnosť zvoliť si rôzne formy pripoistenia, asistenčné služby alebo rôznu výšku poistného krytia. Pri havarijnom poistení je týchto parametrov ešte viac. Môžete si zvoliť komplexné havarijné poistenie (plné kasko) alebo havarijné poistenie vybraných rizík (čiastočné kasko).

Ktoré poistenie potrebujem a oplatí sa?

Povinné zmluvné poistenie potrebuje každé motorové alebo prípojné vozidlo. Preto ani nie je na mieste premýšľanie nad tým, či sa oplatí. Ináč vám hrozí pokuta. Určite sa však oplatí si spraviť výpočet ceny PZP online. Môžete takto ušetriť desiatky, niekedy až stovky EUR ročne. Prináša to len a len výhody. Situácia ohľadom rentabilnosti havarijného poistenia je zložitejšia. To sa oplatí najmä na nové alebo maximálne 6 ročné vozidlá. Samozrejme, nikde nie je zakázané ho mať aj na staršie vozidlo. Avšak vzhľadom na vyššiu cenu sa to väčšine vodičov neoplatí. Pri nových autách to dáva zmysel, keďže ste poistený proti širokej škále rizík.

Aké poisťovne poskytujú takéto poistenie?

Na Slovensku pôsobia v tejto oblasti nasledujúce poisťovne:

 • Allianz – Slovenská poisťovňa, a.s.
 • AXA pojišťovna, a.s.
 • ČSOB poisťovňa, a.s.
 • Generali Poisťovňa, a. s.
 • Generali Poisťovňa, a.s., odštepný závod Genertel
 • Groupama poisťovňa, a.s.
 • KOMUNÁLNA poisťovňa, a.s.
 • KOOPERATIVA poisťovňa, a.s.
 • Onlia, značka Union poisťovne, a.s.
 • Union poisťovňa, a.s.
 • UNIQA poisťovňa, a.s.
 • Wüstenrot poisťovňa, a.s.

Povinné zmluvné poistenie

Ako už bolo spomenuté, tak PZP prepláca škodu, ktorú spôsobíte prevádzkou vlastného vozidla. Neochráni vaše vlastné vozidlo. Avšak je veľmi potrebné a jeho existencia je veľkým plusom pre všetkých účastníkov cestnej premávky. Ak vám teda niekto nabúra auto, tak sa môžete spoľahnúť na PZP vinníka, z ktorého vám bude preplatená škoda.

Postupom času začali poisťovne postupne pridávať rôzne poistenia havarijných rizík ako súčasť poistného balíka. Nejde teda už len samotné povinné zmluvné poistenie, ale môžete si zároveň auto ochrániť formou pripoistenia napríklad pred stretom so zverou, výtlkom alebo prasknutie čelného skla.

Samozrejmosťou sú aj bohaté asistenčné služby alebo rôzna výška poistného krytia. Minimálne však do výšky stanovenej platnou legislatívou.

Havarijné poistenie

Havarijné poistenie možno rozdeliť na dva základné typy:

 • komplexné havarijné poistenie,
 • havarijné poistenie vybraných rizík.

Ide o cenovo náročnejší produkt, avšak je to forma poistenia auta online, ktorá chráni pred škodou, ktorú si spôsobíte pri jazdení sami, alebo nie je jasný vinník. Môže isť o krádež auta, pôsobenie prírodných živlov, vandalizmus, požiar alebo iné.

Dôležitý údaj je aj tzv. spoluúčasť. Môže byť v rôznej výške a určuje sumu, s ktorou sa budete podieľať na poistnej udalosti z vlastného vrecka. Samozrejme, čím je spoluúčasť nižšia, tým drahšie je ročné poistné.

Ako vypovedať zmluvu

Zmluvu môžete vypovedať najneskôr 6 týždňov pred výročným dňom zmluvy. Ako presne podať výpoveď nájdete v samostatnom článku. Oplatí sa to spraviť kedykoľvek ak nájdete výhodnejšie poistenie auta cez online porovnanie. Bolo by to zbytočné preplácanie niečoho, čo nepotrebujete.

Poistenie auta do zahraničia

Chystáte sa na dovolenku alebo pracovnú cestu do zahraničia? Potom by ste mali vedieť, že pri takejto príležitosti by ste si nemali doma zabudnúť zelenú kartu. Tú dostanete k PZP a slúži aj ako doklad o tom, že máte uzatvorené poistenie auta. Ak disponujete havarijným poistením, tak si pred jazdou za hranice overte v akom rozsahu ste krytý a na ktoré služby máte nárok. Je potrebné si však dať aj pozor na rôzne výluky poistenia auta. Mohli by ste sa dostať do nepríjemnej situácie a nakoniec by ste si všetko hradili sami. Tieto výluky nájdete v prehľadnom zozname v zmluve ku svojmu poisteniu auta.