InZine

InZine

Magazín zameraný na financie

PZP online – výber nemá byť unáhlený

Vybaviť si PZP online dnes nie je žiaden problémKúpili ste si nové vozidlo? Hľadáte najlacnejšie PZP? Alebo vám končí zákonná poistka na akýkoľvek druh vozidla a hľadáte tú najvýhodnejšiu? Dôvodov na hľadanie toho najlepšieho a najlacnejšieho PZP môže byť hneď viacero. Najdôležitejším dôvodom však je, že povinné zmluvné poistenie je zákonom stanovené poistenie, ktoré musí uzatvoriť každý majiteľ vozidiel s evidenčným číslom, prípadne majiteľ špeciálnych motorových vozidiel bez evidenčného čísla, ktoré sa stávajú súčasťou cestnej premávky. Ak budete počuť názvy ako zákonné poistenie, zákonná poistka, vedzte, že v každom a jednom prípade ide o synonymum slova „povinné zmluvné poistenie“. V tomto článku vám poradíme, akými spôsobmi môžete o poistenie PZP požiadať, na aké konkrétne vozidlá musí byť poistenie auta uzatvorené, ako aj to, ako a z akých dôvodov možno vaše súčasné poistenie vypovedať.

Ako na to?

O poistenie auta môžete požiadať viacerými metódami. Prvou, najstaršou, a teda asi aj najvyužívanejšou metódou je požiadať osobne. Táto metóda je však zdĺhavá, pretože určite neurobíte správne, ak uzatvoríte vaše poistenie v prvej poisťovni, ktorú nájdete. Ceny sa môžu vo viacerých poisťovniach líšiť až o niekoľko stoviek eur. Zistiť jednotlivé ceny PZP osobne Vás bude stáť veľa času. O povinné zmluvné poistenie môžete požiadať aj telefonicky. Platia všetky body, ako pri osobnej žiadosti, avšak okrem toho platíte aj za cenu hovoru.

Najlepšou, najrýchlejšou a najobjektívnejšou žiadosťou o poistenie je požiadať o PZP online. Týmto obľúbeným spôsobom nájdete zaručene to najlacnejšie PZP. Ako si to dovoľujeme tvrdiť? Pretože povinné zmluvné poistenie online funguje na základe porovnania cien jednotlivých poisťovní. Porovnanie prebieha tak, že do online formulára vypíšete niekoľko údajov, ktoré potom odošlete a PZP kalkulačka, dostupná jedine na internete, vám poskytne porovnanie cien. K dispozícii budete mať ceny niekoľkých poisťovní aj s popisom. S PZP online vás nikto nepresviedča, že práve to jeho poistenie je to najlepšie. Rozhodnete sa sami, čo je pre vás to najlepšie, bez toho, aby vás niekto „nútil“ si zobrať drahé poistenie. Máte k dobru toľko času, koľko na rozhodnutie potrebujete, keďže porovnanie s pomocou kalkulačky PZP online je nezáväzné.

Ak by ste sa predsa len rozhodli poistenie uzavrieť online, na vašu mailovú adresu vám bude doručený návrh zmluvy, zmluvné podmienky, ako aj biela karta, ktorá slúži 30 dní ako náhrada za zelenú kartu, ktorá vám bude doručená poštou ako náhle poisťovňa zaeviduje zaplatenie vami zvolenej poistky. V opačnom prípade poistenie zaniká a vy riskujete vysokú pokutu, ak vás zastaví hliadka Policajného zboru.

Údaje, ktorými je cena ovplyvnená, sa netýkajú len technického stavu vozidla, ktoré by ste chceli poistiť, ale ovplyvňuje ju aj vaša vodičská minulosť (zavinenie nehody, stav bez škody…), prípadne rodinná súčasnosť (dieťa do 15 rokov…).

Pre jednotlivé typy vozidiel sú rôzne poistkyTypy poistenia

Možno ste vedeli a možno nie, že zákonná poistka na auto nie je jediné, čo je zákonom stanovené. Potrebné je uzavrieť aj poistenie na motocykel a v prípade, že vlastníte prívesný vozík, tak je potrebné uzavrieť aj poistenie na prívesný vozík.

Zákonná poistka na auto

Zákonná poistka na auto je povinnosťou každého majiteľa automobilu, ktoré je používané. Nezáleží pri tom, či ho využívate raz za rok alebo či ho nevyužívate vy, ale niekto iný. Zákonná poistka na auto jednoducho musí byť uzatvorená. Bojíte sa, že vás zákonná poistka na auto vyjde draho? Nemusíte sa, pretože porovnanie PZP online vám vygeneruje tú najlacnejšiu ponuju, pričom vám dá na výber z viacerých poskytovateľov poistenia a viacerých cenových ponúk. Zákonná poistka na auto s uzatvorením najvýhodnejšej ponuky online je to, čo neoľutujete.

Poistenie motorky, poistenie prívesného vozíka

Zákonná poistka na auto je to, čo si uvedomuje každý, ale poistenie motorky alebo poistenie prívesného vozíka neberú všetci až tak do úvahy. Skúsenosti policajných hliadok hovoria, že poistenie motorky a poistenie prívesného vozíka rešpektujú hlavne ľudia z miest a tí, ktorí sa s nimi často prevážajú na cestách. Naopak, ľudia z dedín, ktorí si jazdy po hlavných ťahoch až tak „neužívajú“ väčšinou toto poistenie zanedbávajú, a práve týmto počínaním si často uľahčia svoju peňaženku. V lepších prípadoch to začína len upozornením. No netreba sa na to spoliehať v každom prípade. Pokuta za nedodržanie tohto zákona môže presiahnuť aj niekoľkonásobok ročného poistenia motorky alebo prívesného vozíka.

Vašu zmluvu môžete vypovedať podľa určitých pravidielPoistenie môžete kedykoľvek vypovedať

Vedeli ste o tom, že vaše súčasné PZP môžete vypovedať hocikedy a z hocijakých dôvodov? Ak však ide o prípad, že chcete zmluvu vypovedať z dôvodu, že ste našli najlacnejšie PZP, môžete tak urobiť najneskôr 6 týždňov pred koncom vášho súčasného poistenia. Každá žiadosť o zrušenie povinného zmluvného poistenia po tejto dobe už nebude akceptovaná. Iné dôvody na zrušenie v akejkoľvek dobe sú napr.: zrušenie PZP z dôvodu krádeže auta, zrušenie z dôvodu zmeny majiteľa, z dôvodu zošrotovania auta, z dôvodu ukončenia poistenia alebo z dôvodu vyradenia vozidla z evidencie.

Jednotlivé vzory žiadosti o výpoveď PZP nájdete aj online, kde stačí doplniť vaše údaje. Žiadosť buď zanesiete priamo na pobočku alebo zašlete poštou. V nasledujúcich dňoch môžete čakať potvrdenie zo strany poisťovateľa a v prípade predčasného ukončenia zmluvy vám vrátia zvyšok peňazí na účet alebo šekom.

Vyššie sme sa zmienili o základných informáciách o povinnom zmluvnom poistení. Ak sa však chcete o tejto téme dozvedieť niečo viac, presmerujte sa na predošlé články.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>